PVC Kapı ve Pencere Yalıtımı

PVC Pencere ve Kapı Sistemlerinde Yalıtım

İklim değişikliğinin dünyamız üzerine etkisinin her geçen gün artmaya devam etmesi nedeniyle enerjide tasarruf önlemleri daha da önem arz etmektedir.  Kış aylarında ısınma amacıyla kullandığımız doğalgaz vb araçlar, yazın kullandığımız klima evlerimizde enerji sağlayan araçlardandır. Bu nedenledir ki enerji tasarrufu çok önemlidir.

Binalardaki enerji kullanımının % 82’si ısınma amaçlıdır. Türkiye’de kullanılan toplam enerjinin % 26’sı ısınma amaçlı kullanılmaktadır.  Enerjimizin % 70’ini ithal ettiğimiz düşünüldüğünde binalardaki ısı tasarrufunun önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Binalardaki ısı kaybının % 28’i pencerelerde oluşmaktadır. Bu da gösteriyor ki pencere ve kapı yalıtımı çok önemli bir faktör.  PVC Pencere ve Kapı sistemlerinin bu anlamda sağladığı en büyük avantaj yalıtımdır. En düşük ısı kayıplarının yaşandığı malzeme olan PVC ve doğru cam kullanılması sayesinde tasarruf oranları artırılabilir.

Isı ve ses yalıtımını ön plana alarak üretilmiş pvc pencere kullanmak tasarruf konusunda yapılabilecek en önemli adımdır. Uzman kişiler tarafından montajı yapılmış, doğru cam ve profil kullanılmış bir pvc pencere ile %50’ye kadar tasarruf sağlanabilir. Bu nedenle, evine pvc pencere ve kapı yaptıracak kişinin sadece bu ürünlerin dış görünüşe göre karar vermemesi, ürünün bilinçli bir şekilde seçilmesi durumunda olabilecek yararları da göz önüne olması gerekmektedir.

PVC Kapı veya Pencere taktıracak konut veya işyerine keşif ve ön tespit yapılmalıdır. Bu keşif sırasında pencere veya kapı takılacak yapının coğrafi açıdan durumu, rüzgâr yükleri, aldığı yağmur suyu miktarı gibi veriler hesaplanarak pvc pencerenin tüm dış faktörleri değerlendirilmelidir. PVC Pencerenin konumuna göre yapılacak yalıtım elemanları da keşifteki en önemli hususlardan biridir. Böylelikle mevsimine göre oluşacak hava kaçağı önlenmiş olacaktır. Isı yalıtımının yanı sıra ses yalıtımı da ses kaynakları yakınlığına göre hesaplanıp ayarlanmalıdır.

PVC Kapı ve pencere yaptırmak isteyen bir müşterinin seçeceği ürünün kalıcı bir ürün olduğunu ve yalıtım malzemesi olduğunu bilerek bir tercih yapması önemlidir.

PVC pencere ve kapı sistemleri yaptırılacak üretici kurumlar seçilirken dikkat edilmesi gereken noktalardan bazıları aşağıdaki gibidir:

Seçilecek firmanın kalitesini ve güvenilirliğini ispatlamış ve sistem üretim satış yetkisine sahip bir firma olması önemlidir.