PVC Pencere Fiyatları

PVC pencere ve pvc kapı satın alma kararı alırken müşterilerin önem verdiği kriterlerden birisi de fiyatlandırmadır.  Fıratpen’in  farklı pvc pencere modelleri bulunmaktadır.

PVC pencere fiyatları ile karşılaştırma yaparken aynı malzeme ve özellikten üretilmiş olduğuna dikkat etmek gerekir. Çünkü farklı et kalınlığına , profil genişliğine sahip serilerle, pvc profilin ahşap desenli ya da beyaz renkli olması pvc pencere ya da pvc kapı fiyatlarında farklılık gösterir.

PVC kapı ve pencere fiyatlarını oluşturan kalemler;

 • 1. PVC profil fiyatları ve niteliği
 • 2. Kullanılan camın fiyatı ve niteliği
 • 3. Kullanılan ispanyolet sisteminin fiyatı ve niteliği
 • 4. Kullanılan diğer yardımcı malzemelerin fiyatı ve niteliği (mermer, pervaz, çıta profilleri, aksesuar, detay profiller v.s.)
 • 5. İşçilik maliyeti şeklindedir.

PVC Profil  Fiyatları ile ilgili araştırmalarda müşteriler sürekli metre tül kavramıyla karşılaşmaktadır. Öncelikli olarak metretül ile ilgili açıklamalarda bulunmamız gereklidir.

PVC Pencere Sistemlerinde Metretül Tanımı

Pvc pencerelerin imalatında ve pazarlanmasında kullanılan, pvc pencerenin büyüklüğünü ve o pvc pencerede kullanılan ana pvc profil toplam uzunluğunu tanımlayan birime METRE TÜL denir.  Ağırlık  veya alan ile fiyatlandırma yanlış sonuçlar çıkartabildiği için Metre Tül ile fiyatlandırma yapılmaktadır.  Çünkü aynı ölçülerde aynı fonksiyonları görebilen bir pvc pencere   , üretim esnasında gerçekleşen uygulama farklılıklarıyla, diğer pvc pencereden daha ağır, farklı fonksiyonlara sahip ve farklı pvc pencere modellerinde olabilir. Bu da pvc pencere fiyatlarının birbirinden farklı olmasına sebep olur. Farklılıklar nedeniyle,    pvc kapı ve pencere    sistemlerinde metretül tanımı geliştirilmiştir.

Metre Tül tanımında aksesuar, cam, mermer ve işçilik-montaj bölümleri yer almaz. Bu nedenle pvc kapı ve pencerelerin büyüklüklerini en iyi şekilde açıklar.

Metretül tanımı neyi içerir?

 • Kullanılan ana profiller (kasa profili, kanat profili, orta kayıt profili),
 • Ana profillerin içindeki destek sacları,
 • Contalar,
 • Bağlantı elemanları (vidalar, orta kayıt bağlantı takozları, çektirmeler)

Metretül tanımının dışındaki öğeler nelerdir?

 • Detay profiller (lambri profili, pervaz profili, köşe profilleri, vs..),
 • Aksesuarlar (tek açılım aks., çift açılım aks., sürme aks., çek aç aks., vs…),
 • Montaj malzemeleri (silikon, dübel, mermer, vs…)
 • Cam (tek cam, çift cam, üçlü cam, özel camlar, vs…)

Kapsam içinde olan malzemeler, son tüketicinin üzerinde yorum yapamayacağı, pvc pencerenin üretim tekniği gereği kullanılmak zorunda olan miktarı, şekli, fonksiyonları standartlarla belirlenmiş ve sınırlanmış, pvc pencere sistemlerinin tabi tutulduğu testlerden başarı ile geçmesini sağlayacak tüm özellikleri bünyesinde barındıran malzemelerdir. Son tüketici bu malzemeler konusunda bir yorum yapamaz. Ancak Pvc pencere üreticisi de bu malzemeler üzerinde miktarı, şekli, fonksiyonları konusunda bir değişiklik yapamaz, standartların gereğini uygulamak zorundadır.

Kapsam dışında olanlar ise tamamen son tüketicinin istekleri doğrultusundadır.  Bu isteklere göre fiyatlandırma değişkenlik gösterir.  Örneklendirmek gerekirse; son tüketici penceresinde tek ya da çift cam uygulanmasını isteyebilir. Penceresinin tek ya da çift açılım pencere olmasını isteyebilir. Mermer kullanımı da isteğe bağlıdır. Dolayısı ile son tüketici talepleri fiyatlandırma da farklılık doğurmaktadır.  Bu nedenle Metretül bir anlamda ham fiyatlandırmayı belirtmektedir. İstenilen özellikler ( teknik olarak mümkün ise ) fiyatlandırmaya ek olarak yansıtılır.

Metre tül nasıl hesaplanır? PVC Pencere Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

PVC Pencere üretimi ve satışı yapan firmalar müşterilerine yukarıda da belirttiğimiz gibi genellikle metretül TL fiyatı teklif vermektedir.  (Metre tülü 16 TL gibi ) Metre tül fiyatı hesaplanırken bir pvc pencereyi oluşturan malzemelerin tamamından cam, ispanyolet, kol, mermer, pervaz gibi malzemelerin fiyatı düşülür. Bu malzemelerden arındırılmış fiyatın 200 TL olduğunu varsayalım. 200 TL’lik bu bedeli ana profiller, profillerin içindeki destek sacı, conta ve yine yukarıda belirttiğimiz bağlantı elemanları oluşturmaktadır. Daha sonra bir pvc pencereyi oluşturan ana profillerin toplam metrajı hesaplanır. Ana profiller kasa, kanat, orta kayıt ve kapı profilleridir. Penceremizin 6 m kasa, 3.9 m kanat ve 3 m orta kayıt profili içeriyor olduğunu varsayalım. (Çıta ve detay profiller bu hesaba katılmaz) Penceremiz toplamda 12.9 m ana profilden oluşmaktadır. 200 TL fiyatını 12.9’a böldüğümüzde çıkan yaklaşık 15.5 TL metre tül fiyatı olarak müşteriye sunulur. Bu fiyatın içinde cam, ispanyolet, mermer, pervaz, kol ve menteşe gibi aksesuarlar ve detay profiller dahil edilmemiştir.

Bu sebeple, iki farklı pencere üreticisinden fiyat alırken sadece metre tül TL fiyatını karşılaştırmanız sizi yanılgıya düşürebilir. Bir üretici, metre tül fiyatını düşük tutarken camın m2 fiyatını ya da ispanyoletin birim fiyatını yüksek tutabilir ve genel toplamda daha yüksek bir fiyat çıkabilir. Fiyat karşılaştırması yaparken metre tül fiyatının yanı sıra, camın m2 TL fiyatı, ispanyolet sisteminin ve aksesuarların TL fiyatı, kullanılacaksa mermerin fiyatı da incelenmeli ve sorgulanmalıdır. Bu değerlendirme yapılırken pvc profil, cam ve ispanyolet sisteminin aynı kalite ve özellikteki olup olmaması mutlaka sorgulanmalıdır.

Aşağıdaki çizimde Fıratpen Selenit Serisine ait 1500 mm x 1500 mm ebatlarındaki pvc doğrama sisteminin doğramanın metre tül hesabı yer almaktadır ve fiyat teklifi hazırlanırken fayda sağlayacaktır.

Selenit Kasa Profil  6 metre tül
Selenit  Orta Kayıt Profili  3 metre tül
Selenit  Kanat Profili   3,9 metre tül
Toplam   12,9 metre tül

Bu pencere için cam miktarı brüt olarak 1,5 x 1,5 = 2.25 m2’dir.

 • PVC Doğrama Fiyatı : Metre tül metrajı X birim metre tül satış TL fiyatı = ?
  (Burada 12.9 ile 15.5 TL metretül fiyatı çarpılır ve 200 TL bulunur)
 • Cam Fiyatı : Camın m²’si X camın birim m² satış fiyatı = ?
 • İspanyolet Fiyatı : PVC doğramadaki 1 adet çift açılım ispanyoletin TL fiyatı
 • Pervaz Fiyatı : Pervaz metrajı  X pervaz metretül satış fiyatı = ?
 • Mermer Fiyatı : Mermeri uzunluğu X birim metre tül satış fiyatı = ?
 • Aksesuar Fiyatı: PVC Pencerede kullanılacak kol ve menteşe fiyatı

Tüm bu değerler alt alta toplanarak PVC pencere fiyatı hesaplanır.